Blog

Niedziela, Kwiecień 28, 2019, 10:09

W swoim dziesięcioletnim doświadczeniu szkółkarskim często spotykam się z brakiem zrozumienia dla jakości roślin pojemnikowanych.

W naszym punkcie sprzedaży roślin, szczególnie dbamy o jakość. Rośliny kupujemy w szkółkach, które zrzeszone są w Związku Szkółkarzy Polskich. Aby mieć bogatą ofertę musimy zjeździć całą Polskę, aby skompletować materiał, który naszym zdaniem (co wynika z doświadczenia jakie zdobyliśmy przy zakładaniu ogrodów) są przydatne przy zakładaniu rabat przydomowych. 

Dorosły materiał szkółkarski powinien charakteryzować się wieloma cechami, najważniejsze z nich to:

Po pierwsze odpowiednia wysokość i liczba pędów, wiąże się to z odpowiednią wielkością pojemnika, sprzedajamy tylko materiał dorosły, który nie wymaga dodatkowych zabiegów hodowlanych.

Po drugie, dobrze rozrośniętą bryłą korzeniową. I tutaj musimy się dużej zatrzymać, w naszym punkcie, wszystkie rośliny są pojemnikowane. Oznacza to, że od młodych lat hodowane były w pojemniku, dostosowanym do ich wieku i wielkości, przez co bryła korzeniowa jest dobrze rozwinięta, a ich przyjmowalność dużo wyższa, niż roślin kopanych, czy uprawianych w gruncie. 

Po trzecie rośliny powinny mieć właściwy wygląd gatunku i odmiany. W naszym punkcie każda odmiana jest nam znana, a większość jest opisana na etykietach. O każdej roślinie chętnie opowiemy klientowi, gdyż dokładnie wiemy co mamy w naszej ofercie. Dlatego też kupując rośliny, każdy wie co kupuje, a my staramy się przedstawić, jak odmiana będzie wyglądać za 10 lat. 

Te trzy wyżej wymienione cechy są dla nas bardzo ważne, aby kupując rośliny u nas, klient był zadowolny z fachowości porad i dawki wiedzy, którą otrzymał. 

Dodatkowo rośliny pojemnikowane mogą być sadzone cały sezon wegetycyjny (od wczesnej wiosny do późnej jesieni) i takie rośliny staramy się sprzedawać, dbamy o to aby były one hodowane w polskich szkółkach, przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Nie ulegamy modzie na zakupy importowane, często w lepszych cenach, jednak bez gwarancji zahartowania do naszego klimatu i dobrego przyjęcia się w ogrodzie.

POPROSTU STAWIAMY NA JAKOŚĆ :)

mgr inż. Jagoda Worsa

Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
| Strona główna |

(c)2019, Wszelkie Prawa Zastrzeżone